W ramach projektu Aktywność Szansą Rozwoju uczniowie Szkoły Podstawowej z Baborowa wzięli udział w wycieczce do Kopalni Soli w Bochni. Było to spotkanie uczniów z królem Kazimierzem Wielkim, była  to niezwykła lekcja historii, geografii i ekonomii zarazem. Zwiedzając kopalnię uczniowie zapoznali się z prawami, które regulowały funkcjonowanie kopalni, a także rolą władcy jako osoby tworzącej prawa dla ludzi i dla ich dobra, poznali także historię kopalni. W kopalni uczniowie zwiedzili także unikatowe komory solne o charakterystycznym kształcie i układzie geologicznym, piękne wykute w soli kaplice, rzeźby solne oraz narzędzia i urządzenia górnicze. Uczniowie pierwszą część trasy pokonali kolejką natomiast drugą część trasy pokonali pieszo. Zwiedzanie kopalni zakończyło się  się pobytem w największej z komór o nazwie Ważyn, gdzie uczniowie zjedli pyszny obiad i mieli czas na zabawę  na podziemnym boisku sportowym i placu zabaw.

Monika Stefaniszyn

20170526 161656

20170526 164018

 

"Nauka przez doświadczenie zabawy" - tak  Jaś podsumował wycieczkę do Ogrodu Doświadczeń w Krakowie (03.06.17).

Ciekawie poprowadzone przez animatora zajęcia z nauk przyrodniczych w plenerze bardzo spodobały się uczestnikom, którzy z entuzjazmem brali udział w różnych doświadczeniach. Ogromnym powodzeniem cieszyła się ekspozycja dotycząca złudzeń optycznych i labirynt.

Mariola Litwinowicz

IMG 20170603_135322

IMG 20170603_135350

IMG 20170603_135359

IMG 20170603_135513

 

 

Logo projektu

W ramach projektu „Aktywność szansą rozwoju” dofinansowanego z Europejskiego Funduszu Społecznego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Opolskiego na lata 2014-2020 oraz budżetu państwa, uczniowie szkoły podstawowej i gimnazjaliści korzystają z bezpłatnych zajęć rozwijających kompetencje kluczowe, w tym z: zajęć dydaktyczno-wyrównawczych z języka angielskiego i matematyki, warsztatów efektywnego uczenia się, warsztatów rozwijania kompetencji społecznych, zajęć programowania informatycznego- robotyki, kół zainteresowań z języka angielskiego, matematyki, przyrody, biologii, chemii, fizyki. Gimnazjaliści uczestniczyli również w warsztatach doradztwa edukacyjno-zawodowego w utworzonym Szkolnym Punkcie Informacji i Kariery. Uczniowie korzystają też z pomocy specjalistycznej, w formie indywidualnych zajęć logopedycznych oraz zajęć gimnastyki korekcyjnej odbywających się na pływalni .

Trwa również realizacja pozaszkolnych zajęć rozwijających kompetencje uczenia się oraz społeczne. W kwietniu 46 uczniów gimnazjum uczestniczyło w zajęciach w Opolskim Teatrze Lalki i Aktora w Opolu, gdzie obejrzeli sztukę pt. Misterium drogi Świętego Wojciecha. W maju odbyły się dwie wycieczki: jedna- 40 osobowej grupy gimnazjalistów do Centrum Nauki Kopernik w Warszawie- będąca swoistą podróżą w świat nauki i jej dziedzin fizyki, chemii, biologii i robotyki oraz druga- w trakcie, której 46 uczniów szkoły podstawowej uczestniczyło w pozaszkolnych zajęciach przyrodniczych w Kopalni Soli w Bochni, gdzie w podziemnym labiryncie starych wyrobisk przenieśli się odległe stulecia, poznali sposoby dawnej techniki wydobywczej, ówczesnych władców i ich wkład w rozwój kopalni i gospodarki. Podróż w czasie, w kopalni, ułatwiła uczniom bardzo ciekawa Podziemna Ekspozycja Multimedialna.

Przed uczestnikami projektu jeszcze dwa wyjazdy na pozaszkolne zajęcia matematyczne w Ogrodzie Doświadczeń w Krakowie.

 Alicja Szuba

Teatr w_Opolu_m

 

Teatr w Opolu

w kopalni_soli_w_Bochni

w kopalni soli w Bochni

 

projekt aktywnosc_szansa_rozwoju

 
22213900
22441828